google badge ios badge google badge

Search posts by:

Newsletter successfully sent
Failed to send newletter

AlwaysFree: Çin'deki omikron salgını, küresel tedarik zincirlerinde tedirginlik yaratıyor

Author: SSESSMENTS

Dünyanın tedarik zinciri ağları, Çin'deki bir omikron salgınından kaynaklanan ek şoklara hazırlanıyor. Fabrikalar, 2020 ve 2021'de Çin'in sıkı virüs sınırlama önlemleri kapsamında açık kalabilir. Bununla birlikte, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin, limanları ve fabrikaları bozması beklenen bulaşıcı Omicron türünün yayılmasını engellemek için daha da sert kısıtlamalar getirmesi muhtemeldir. Analistler, Çin'deki ciddi üretim veya lojistik kesintilerinin küresel ekonomik çevre üzerinde büyük bir etkisi olacağı konusunda uyardılar.

Dünyanın en işlek konteyner limanlarından biri olan Ningbo çevresindeki giyim fabrikaları ve gaz teslimatları, hem delta hem de omikron suşlarının patlak vermesi nedeniyle kapatıldı. Kilitli Xi'an şehrinde bilgisayar çipi üretim tesisleri de kapatıldı. Shaanxi eyaletindeki Anyang, Salı günü şehir çapında bir kilitlenme başlatırken, kargo hacmi açısından dünyanın dokuzuncu en büyük limanına ev sahipliği yapan Tianjin, iki kasabayı kilitlemeye başladı. Çin'in ana teknoloji merkezi olan Shenzhen'deki yetkililer, Salı günü şehre giren araçlara yönelik kısıtlamaları sıkılaştırarak, yakındaki Yantian limanındaki gecikmelerle ilgili endişelere yol açtı.

Çin'in katı kısıtlamaları, küresel tedarik zinciri ağlarının halihazırda kamyoncu, konteyner kutusu ve gemi sıkıntısı ile boğuştuğu için geliyor. Ekonomist Frederic Neumann HSBC Holdings Plc, Çin ve Asya'nın geri kalanı virüsü kontrol altına almayı başaramazsa, bunun "tüm tedarik zinciri tökezlemelerinin anasını" tetikleyeceği konusunda uyardı.

Tags: All Products,AlwaysFree,Asia Pacific,China,NEA,Turkish

Published on January 13, 2022 12:12 PM (GMT+8)
Last Updated on January 13, 2022 12:12 PM (GMT+8)